![gardenia](https://blog.iticket.md/wp-content/uploads/2023/02/gardenia-jpg.webp)
„Gardenia” este o piesă de teatru scrisă de dramaturgul polonez Elżbieta Chowaniec și pusă în scenă de Daniela Burlaca. „Gardenia” este despre emoție, drame și legături de sânge care nu se rup.
![gardenia](https://blog.iticket.md/wp-content/uploads/2023/02/photo_2023-02-27_10-23-39-1024x768.webp)
Dana Ciobanu, Daniela Burlaca, Cristina Trîmbaci și Victoria Botnar joacă rolul a patru femei din aceeași familie. Femeile își spun povestea de la 33 de ani, marcată de urmările războiului.
1920, 1942, 1962 și 1982 sunt anii nașterii celor patru femei. O familie poloneză, din clasa de mijloc , din care bărbații par că vin și pleacă. Patru generații care trec prin unul dintre cele mai zbuciumate secole din istoria Europei. Patru femei poloneze care trăiesc într-o Cracovie transformată total de cele două războaie mondiale.
![gardenia](https://blog.iticket.md/wp-content/uploads/2023/02/photo_2023-02-27_10-23-41-1024x768.webp)
Prima femeie este părăsită de soț și rămasă cu un copil mic cade în patima paharului. Cea de-a doua femeie trăiește rușinea de a fi fiica unei alcoolice și luptă să scape de ștampilele societății. A treia femeie este traumatizată de o mamă obsedată de perfecțiune și muncă. A patra femeie suferă și ea din cauza mamei alcoolice. Din fericire, ea reușește să obțină niște studii peste hotare, astfel se rupe de familie și trăiește într-un mediu sănătos.
![gardenia](https://blog.iticket.md/wp-content/uploads/2023/02/photo_2023-02-27_10-23-39-2-768x1024.webp)
Povestea acestor patru femei ne arată cât de mult ne este afectat destinul de mamele noastre. Oricât nu ne-am dori nu putem fugi de legăturile de sânge și rădăcinile noastre.
Gardenia e un spectacol care te va face să plângi și să râzi. Cele patru actrițe joacă la o intesitate maximă. Țipete, lacrimi, zâmbet – toate aceste stări te fac să te transpui în propria ta poveste și să reflectezi.
Următoarea reprezentație a spectacolului se va desfășura pe 21 martie. Bilete AICI.